V šeru dávných věků...

...přitáhli naši předkové spolu s nájezdníky z východu, z oblasti Kyzyl a pak tu zůstali jako ,,ti od Kyzylu“. Výroba luků byla pro nás denní záležitostí. Naše jméno bylo počeštěno na Kýzl a někde uvnitř zůstala touha luky vyrábět dál…

No, hezky se to poslouchá, ale bylo to asi jinak 🙂

Náš příběh

Jako děti jsme s bratrem (díky rodičům) měli několik luků, nejlepší byl polské výroby, který se jmenoval ,,SOKOLE OKO“.

Na rozdíl od nás nerostl a tak časem praskl. Tehdy jsme si řekli, že jednou si vyrobíme nový, pevnější. Práce se dřevem nás vždy bavila, ale živila nás přesná strojařina. Dnes vím, že bez kombinace těchto dvou oborů by to nešlo.

Někdy v roce 1995, když bylo našim dětem asi sedm let, nastala ta doba ,,jednou..“ S odstupem času bych dnes nazval své první luky ,,malované sáně“, ale mají své místo v našem muzeu. V té době jsem naštěstí poznal pana Stanislava Vidíma, který mi luky velmi zkritizoval a nasměroval mě správným směrem.

Pak již to šlo dobře, ale vím, že se mám stále co učit.

Vladimír Kýzl

Proč to děláme?

Kromě obživy nám výroba luků přináší i radost z práce s krásným materiálem, kterým dřevo je.

Luk, jako velmi nepravidelná, prakticky „nespočitatelná“ věc přináší i mnoho technických problémů, které nás baví řešit. Stále se dá objevovat nové, občas pomůže náhoda a intuice.

Jan Kýzl

Naše filosofie

Luk je stejně dokonalá věc, jako třeba dalekohled, který stále funguje, nepotřebuje žádné baterie, dělá jedinou věc, pro kterou je určen a nemá milion zbytečných funkcí.

Chceme v dnešní době zaměřené na ,,použij, zahoď a kup si nové“ vytvářet věci, které mají duši, individualitu a dokáží se stát součástí Vašeho života na mnoho let.

Tomáš Kýzl

P.S.: Máme luků plnou hlavu 🙂

Hrajeme podle pravidel

Luky od 32 lbs síly nátahu patří podle zákona č. 119/2002 o střelných zbraních a střelivu mezi zbraně kategorie D. Jedná se o luky s napínací silou nad 150 N. Díky tomu se na výrobu a prodej zbraní kategorie D vztahuje podle Živnostenského zákona povinnost mít Koncesní listinu na Vývoj, výrobu, opravy, úpravy, přepravu, nákup, prodej, půjčování, uschovávání, znehodnocování a ničení zbraní.

 

POZOR!!! Ne všichni dodržují zákon.

Reference

"Užásný přístup spolu s vynikající zručností, to jsou luky Kýzl 🙂 Jsem rád, že jsem si ten svůj objednal právě zde. Maro black mi dělá velkou radost! Díky moc!"
Dominik Janků
"Objednala jsme dva luky - Curon a Tiniki pro syna. Od začátku se s panem Kýzlem velmi dobře komunikovalo, byl ochotný a trpělivý, i když jsem si trošku vymýšlela, jaké dřevo, jaká dýha... Včera luky dorazily, když jsme je rozbalili, srdéčko nám poskočilo. Jsou nejen krásné, ale střílet s nimi je opravdu potěšení! Nemohla jsem se od Curona odtrhnout a trošku jsem to s tréninkem přehnala. Mockrát děkujeme za skvělou práci a lukostřelcům vřele doporučujeme!"
Lenka Heřmanová Brabcová
"Těm, kteří touží po luku či kuši, vřele doporučuji. Ne jen, že se dovíte základní a velmi důležité informace o tom, jaký luk pořizovat a jaký ne, ale máte i možnost si střelbu vyzkoušet a na základě toho, si domu odnesete LUK, který bude s vámi spřízněný a hlavně originál, jemuž při výrobě bylo věnováno mnoho hodin lásky a péče. VELKÉ DÍKY CHLAPI :-)"
Klára Willson
"Chtěl jsem něco mimořádného a tak jsem si, i když vlastním luky již legendárních firem jako Great Plains nebo Rudi Weick, objednal Maro na individuální zakázku. Navymýšlel jsem si spoustu věcí a "naotravoval" se až až; přesto jsem se setkal s pochopením, velice kompetentní poradou a vstřícností, která se nedá hned tak překonat. Výsledkem je luk, který se stal mým nejfrekventovanějším oblíbencem a který budí pozornost na každé střelnici kde se s ním objevím. Ale není to jenom ta estetika která imponuje. Co se spolehlivosti, preciznosti střelby, výkonu a robustnosti týče, nenechává žádná nesplněná přání. Není divu, že jsem koupil i další luky pro můj dorost. Až budu v budoucnosti zase něco potřebovat, vím kam se obrátit."
Vartan Ter-Akopow
"Objednal jsem si luk Cophan black, navymyslel si vše jak chci a stačilo vyřízení po tel. Luk přišel v pořádku a moje nadšeni z luku nebere konce. Nejenom ze je nádhernej a perfektně se drží ale je i dost rychlej a přesnej. Smekám a děkuji."
Martin Noid Lebeda
"Mám od pana Kýzla luk Curon a jsem s ním velmi spokojen-rychlost, přesnost, krásná řemeslná práce, poměr cena/hodnota.. Pana Kýzla mohu jen doporučit."
Dobrý člověk
"Pořídil jsem si svůj první luk v životě :-), kdy jsem měl to štěstí, že jsem si jej pořizoval na individuální zakázku ve firmě KYZL . Vstřícnost, ochota a preciznost nejsou ve firmě cizí slova. Z finálního produktu jsem nadšený. Pánové děkuji."
RC Fox
"Rozhodne som spokojný že som sa rozhodol pre luk z výroby od pána Kýzla. Nádherná práca čo sa prevedenia tíka a nehovoriac o skvelých streleckých vlastnostiach luku Curon, ktorého som dnes hrdým majiteľom. Zo všetkého najviac si cením ľudský prístup, ochotu a odborné znalosti ktorých sa mi pri nákupe dostalo :)."
Jozef Dodi Balogh
"Nevedel som o Vás a som strašne milo prekvapený! Budem Vás sledovať 🙂 Eshop som si už pozrel. Manželka má v lete narodeniny tak Vás určite kontaktujem!"
Bohdan Balog

Expandujeme do světa